تاریخ انتشار:92/9/27 - 18:59
شماره مطلب:1392927767
در نسشت تخصصی پیشرفت های جمهوری اسلامی ایران در آموزش پایه با تاکید بر اهداف آموزش ملل متحد تا سال 2015

معاون وزیر و رییس سازمان نهضت سواد آموزی :ریشه کن کردن بی سوادی موضوعی ملی است

به گزارش خبرنگار پایگاه شهید بهشتی علی باقر زاده در نسشت تخصصی پیشرفت های جمهوری اسلامی ایران در آموزش پایه با تاکید بر اهداف آموزش ملل متحد تا سال 2015 چالش ها ، دستاوردها و چشم انداز آینده تهران ، که در سازمان نهصت سواد آموزی که امروز برگزار شد اظهار داشت: ایرانیان همواره توجه ویژه ای به علم و دانش داشته اند و مردمان جیرفت جز اولین مخترعین خط هستند و با تابش آموزهای دین اسلام حرکتی شتاب انگیز به خود گرفت و ایران برای مدت زیادی مهد تمدن دنیا بود.

وی افزود : با پیروزی انقلاب و صدور فرمان تشکیل نهضت سواد آموزی از امام (ره) و پس از آن رهنمود های مقام معظم رهبری در خصوص سواد آموزی زمینه ای برای عدالت ، توسعه پایدار مدنی ، جامعه یادگیرنده و سواد آموزی از حقوق اصلی انسانی را برای همه بزرگسالان فراهم کرد و تلاش های زیادی برای ریشه کنی بی سوادی در کشور برداشته شد .

معاون وزیر و رییس سازمان نهضت سواد آموزی تصریح کرد: البته آثار 530 هزار نفر از مجاهدان عرصه سواد اموزی به صورت مکتوب نگارش نشده اما کارهای مفید آنها از جمله اصلاح سبک زندگی ، مشارکت های مدنی و جلوگیری از ناهنجاری های اجتماعی در 34 سال اخیر مشهود است .

وی یاد آور شد: جهت گیری سوادآموزی برای کاهش نابرابری های اجتماعی است و حدود 420 عنوان کتاب ساده و مناسب بزرگسالان منتشر شده و ابداعات و اختراعات مهمی در عرصه سواد آموزی داشته ایم که حاصل آن 5 نشان بین المللی است و حدود 700 هزار نفر از اتباع خارجی را با سواد کرده ایم .

باقر زاده یاد آورشد : برای نهضت در قانون بودجه 93 اعتبارات لازم در نظر گرفته شده و با توجه به تلاش های صورت گرفته هنوز راه های نرفته زیادی باقی مانده و باید این مسیر را تا تحقق فرمایشات امام (ره) و مقام معظم رهبری ادامه دهیم زیرا بر اساس سرشماری سال 1390 حدود 9 میلیون 719 هزار بی سواد مطلق داریم . بیش از 7 میلیون نفر در حد تحصیلات ابتدایی و 9 میلیون 200 هزار نفر تا دوره راهنمایی تحصیل کرده اند و این پیامد های غیر قابل جبرانی در منابع انسانی کشور وارد ساخته است پدیده هایی نظیر الگو های غلط زندگی و مصرف مواد مخدر با سواد افراد نسبت قابل توجهی دارد .

وی ادامه داد: راهکاری هایی برای باز تعریف سواد آموزی و اصل منفعت و برد – برد را به صورت آموزش مخاطب محور و تغییر سبک زندگی افراد بی سواد و کم سواد با توجه به شیوهای نوین سواد آموزی از اولویتهای سازمان است تا زمینه ای برای توسعه سواد با مطالعه جامع بر تاثیر سواد اموزی بزرگسالان باشد و تهیه سند جامعه افراد بی سواد کمتر از 50 سال از دیگر اولویت های سازمان است .

معاون وزیر و رییس سازمان نهضت سواد آموزی درپایان گفت: امیدواریم در سال 93 برای سواد آموزی کشور جهش برزگی ثبت شود البته با چالش های جدی مواجه هستیم زیرا انگیزه برای یادگیری در جامعه هدف وجود ندارد و سازکار لازم برای الزام آنها موجود نیست بنابراین باید به این باور برسیم که موضوع بی سوادی مشکلی ملی است و در صورت ریشه کنی آن منافع ملی برای ما جذب می شود.

افزودن نظر جدید

کد امنیتی
کد امنیتی برای جلوگیری از ارسال اسپم می باشد.
Image CAPTCHA
لطفا کاراکترهای تصویر را در کادر بالا وارد نمایید.

پیوندهای تصویری